Powstanie Warszawskie - pamiętamy????

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Lex 03-08-18 16:28

"Gdy widzę kolejny samochód z naklejką "pamiętamy", to mam dreszcze

Andrzej Duda nie ma prawa stwierdzać, że "było warto". Takie oceny miałaby prawo formułować moja babcia, której szesnastoletni syn wyszedł walczyć i nie wrócił.

Chyba już nie doczekam. Przez dziesiątki lat rządów PZPR nie można było szczerze i logicznie krytykować decyzji o rozpoczęciu powstania warszawskiego, gdyż stawało się wtedy po niewłaściwej stronie, w walce, wojnie propagandowej z czerwoną dyktaturą. Dyktatura (czerwona) przeminęła, ale, mówiąc najprościej, kłamstwo trwa.

Najodważniejsze media i autorytety intelektualno-moralne tylko czasami i bardzo ostrożnie stawiają znak zapytania.

Pan A. Duda, który dość rzadko wierzy w to, co mówi, stwierdził prosto i bez ogródek: „Warto było”.

Zginęło kilkadziesiąt tysięcy, najpiękniejszych pod każdym względem, obywatelek i obywateli naszego kraju. Młodzież i dzieci. Mordercy zabili około dwustu tysięcy cywili. Zamordowano całe miasto. Naszą stolicę.

A co osiągnięto? Koniec wojny, której wynik był przesądzony, nie przybliżył się. Geopolityczne położenie Polski nie zmieniło się nawet o milimetr.

Trudno znaleźć w dwudziestowiecznej historii Polski inną decyzję, która miałaby tak jednoznacznie tragiczne skutki. I nikt rozsądnie myślący nie potrafi nakreślić sensownego scenariusza, według którego bilans mógłby być dramatycznie inny. W najlepszym przypadku rozmiary tej tragedii byłyby nieco mniejsze. Ci, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania w środku miasta, dobrze już znali wroga. Wiedzieli, że nie zawaha się użyć cywili jako żywych tarcz. A jednak...

Jak możemy poważnie i logicznie dyskutować o współczesności Polski, gdy w tak jednoznacznej sprawie wciąż wykręcamy prawdę albo uciekamy przed nią. I nie mówmy, że chodzi o to, aby „nie sprawiać ogromnej przykrości żyjącym jeszcze powstańcom, w ostatnich miesiącach i latach ich życia”.

Oni wykonali rozkaz. Wierzyli, że ich walka, poświęcenie, śmierć ma sens i ogromną wartość. To nie o nich w tej pseudodyskusji chodzi. I nie zapominajmy, że zamordowanych cywili nikt o nic nie pytał.

Oni w tym tragicznym rachunku prawie nie są uwzględniani. O nich się zazwyczaj zupełnie zapomina.

I na koniec. Moim zdaniem z moralnego punktu widzenia pan Duda nie ma prawa stwierdzić: „Warto było”.

To mogłaby powiedzieć moja babcia, której najmłodszy, szesnastoletni syn wyszedł do powstania i nie wrócił. Do swojej śmierci nie dowiedziała się, jak zginął i gdzie jest pochowany. Powinien posłuchać tego, co mówiła, gdy widziała w programie telewizyjnym „Radosława” – pułkownika Mazurkiewicza, w którego zgrupowaniu Jaś walczył.

Ona nie doczekała. Ja też nie doczekam. Kłamstwo żyje. A gdy akceptujemy kłamstwo w tak fundamentalnych sprawach z naszej historii, gdy godzimy się afirmująco z tym, że tragicznie błędne decyzje miały katastrofalne skutki i tragicznie wpłynęły na kolejne dziesięciolecia naszej historii, to jak możemy oczekiwać, że w teraźniejszości prawda będzie zwyciężać?

Gdy widzę kolejny samochód z naklejką „pamiętamy”, to mam dreszcze. Bo to jest afirmacja tego, co się wydarzyło."

Odpowiedz Cytuj
Plebs górą-Asdf, Ja, Powiato 03-08-18 16:32

On ma rację, że dla niego "było warto", bo gdyby Ci, co zginęli, przeżyli może inna byłaby powojenna Polska, kultura, pojęcie patriotyzmu, które nie przejawia się tylko w wydziaraniu kotwicy na plecach, czy oklejeniu "Katyniami" samochodu. Gdy brak elity, do głosu dochodzi plebs!

Odpowiedz Cytuj
Tluszcza w amoku 03-08-18 16:39

Nikt myślący nie gloryfikuje powstania warszawskiego, była to zbrodnia na narodzie, szczyt nieodpowiedzialności. A politykom-kretynom wszystko jedno, co plotą, proszę się nie przejmować idiotami typu Asdf, "Ja", Powiatowy, szkoda zdrowia. A tak na marginesie gloryfikację powstania zaczął nie kto inny jak sławny prezydent, który posłał na śmierć 96 osób.

Odpowiedz Cytuj


Wróć do tematów

Adres tej witryny: https://scinawa.istrefa.com

istrefa gmina Ścinawa | istrefa powiat Lubin | istrefa dolnośląskie | istrefa Polska

Ścinawa - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat Lubin, województwo dolnośląskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 59-330


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem